Nutego fakti - Bērnu uzturs

Labs uzturs jau no paša sākuma.

Zemesrieksti un zemesriekstu sviests ir lēts un uzturvielām bagāts pārtikas produkts augošiem bērniem - turklāt tas lieliski garšo.
Amerikas Pediatrijas Akadēmija ir norādījusi, ka cietā pārtika, ieskaitot zemesriekstus un zemesriekstu sviestu (ieviešot to uzturā drošā veidā un pareizā vecumā), ir labvēlīga bērnu attīstībai.

Uztura trīs pamatprincipi: Uzturvērtība, Cena un Garša

Piedabūt bērnus ēst ar uzturvielām bagātu pārtiku var būt sarežģīts uzdevums. Nereti ņemot par paraugu pieaugušos, bērni bieži vien domā, ka ar uzturvielām bagāta pārtika garšo slikti vai ir bezgaršīga. Savukārt pretēji daudziem citiem ar barības vielām bagātiem pārtikas produktiem, zemesrieksti un zemesriekstu sviests izpilda trīs uztura pamatprincipus - šiem produktiem ir lielisks uzturvērtību profils, tie ir lēti un garšo lieliski. Veiktās aptaujas parāda, ka vairāk kā 90% ASV mājsaimniecību pārtikas skapīti ir vismaz viena burciņa ar zemesriekstu sviestu. Šis produkts bērniem garšo un mēs varam būt droši par bērnu veselību.

Slēptās barības vielas.

1 uncē zemesriekstu ir septiņi grami proteīnu, kas ir vairāk nekā jebkurā citā riekstā. olbaltuvielas ir ārkārtīgi svarīga loma bērnu augšanas procesā. Patiesībā, zemesrieksti ir uzskatāmi par tā saucamo superpārtiku, tiem saturot vairāk nekā 30 dažādu svarīgu vitamīnu un barības vielu. Zemesriekstu sviests ir lieliska piedeva, lai veicinātu citu pārtikas produktu patērēšanu. Piemēram, 64% aptaujāto bērnu norādīja, ka viņi ēstu vairāk augļu un dārzeņu, ja tie tieku pasniegti kopā ar zemesriekstu sviestu. Pasniedzot zemesriekstu sviestu kopā ar burkāniem, seleriju, ābolu vai bumbieru šķēlēm, bērni iespējams mudināt ēst pārtiku, no kuras tie citkārt izvairītos. Zemesriekstu sviests maltītei pievieno proteīnu un galvenokārt labos taukos, kas ķermenim palīdz absorbēt šķīstošos tauku vitamīnus Vairāk informācijai par zemesriekstu vitamīniem un uzturvielām, lūdzu skatīt Zemesriekstu uzturvērtība: Īsumā..
Bērnu iesaistīšana maltītes pagatavošanā ir vēl viens veids, kā veicināt to interesi par veselību uzturu. Tādas vecumam atbilstošas aktivitātes kā sastāvdaļu likšana bļodā, maisīšana un olu sišana var veicināt bērnu interesi par pārtiku. Pat pavisam jaunā vecumā bērni var pielikt roku ģimenes maltītes sagatavošanā. Vecāki bērni var savu vecāku uzraudzībā var griezt dārzeņus. Vediet bērnus sev līdzi uz veikalu un ļaujiet viņiem izvēlēties jaunus pārtikas produktus (piemēram, augļus, dārzeņus, riekstus un sēklas), kuras tie nekad nav mēģinājuši - tādējādi vēl vairāk palielinot to interesi par pārtiku.

Izmēģiniet šīs gardās un uzturvielām bagātās receptes, kuru pagatavošanā var piedalīties pat bērni:

  • Gardie Vistu Stilbiņi
  • Nana Dog
  • Kraukšķīgās un uzmundrinošās zemesriekstu sviesta bumbiņas
  • Zemesriekstu sviesta un šokolādes gardums

Augsta uzturvērtība jau no paša sākuma.

Tikai loģiski, ka laba uztura paradumi tiek jau uzsākti pirms mazuļa piedzimšanas. Mātes diēta ietekmē mazuļa augšanu un attīstību, kā arī tā veselību visa turpmākā mūža garumā. Šī iemesla dēļ, grūtniecēm ieteicams ēst pietiekoši daudz pārtikas ar proteīnu, labajiem taukiem, folijskābi vai folātiem. Zemesrieksti ir labs folātu avots un var palīdzēt sievietēm uzņemt pietiekoši šo svarīgo barības vielu, zemesriekstus iekļaujot sabalansētā un uzturvielām bagātā uzturā.

Ja Jūs uztrauc potenciālas alerģijas izraisošas vielas grūtniecības laikā vai arī krūts barošanas laikā, tad ziniet, ka Amerikas Pediatrijas Akadēmijas (APA) (Thygarajan un Burks, 2008) vadlīnijās norādīts, ka nepastāv pietiekošu pierādījumi, ka izvairīšanās no alergēniem ir efektīva stratēģija pārtikas alerģiju novēršanai.
Mazuļa vecumā, barošana ar krūti ir labākais uzturs mazulim un krūts barošanu saskaņā ar APA vadlīnijām būtu jāveic vismaz pirmos 6 mazuļa dzīves mēnešus. Cietās pārtikas ieviešana mazuļa ēdienkartē jāveic ne vēlāk kā 6 mēnešu vecumā, optimālajam laika periodam esot starp četriem un sešiem mēnešiem. APA vadlīnijās norādīts:

Lai gan cietu pārtiku mazuļa uzturā nevajadzētu izmantot agrāk par 4 - 6 mēnešiem, nepastāv pietiekošu pierādījumu tam, ka kavēšanās ar šīs pārtikas ieviesšanu pēc šī perioda varētu ievērojami aizsargāt bērnu no atopisko slimību attīstības, neskatoties uz to vai mazuļi tiek baroti ar govs piena proteīnu formulu vai arī ar cilvēku pienu. Tas attiecas uz tādu pārtikas produktu ieviesšanas aizkavēšanu, kas uzskatāmi par alerģiju izraisošiem, ieskaitot zivis, olas un zemesriekstu proteīnu saturošus pārtikas produktus.

Svarīgi, ka pārtika tiek ieviesta tā, lai bērns neaizrītos.  Pēc papildus informācijas par pārtikas alerģijām, vecākiem vajadzētu griezties pie pediatrijas speciālista. Pārliecināšanās, ka pārtika ir sagriezta attiecīgi mazos gabaliņos un, ka bērni ēšanas laikā atrodas vecāku uzraudzībā, ir svarīgākie apsvērumi šajā ziņā.

Bērniem augot, zemesrieksti un zemesriekstu sviests nodrošina bērnus ar uzturvielām bagātu un nebojājošu pārtiku, kā arī padara maltīšu pagatavošanu vienkāršāku.  Normāla uztura ietvaros, tiek lēsts, ka bērns vidēji pirms vidusskolas absolvēšanas apēdis vairāk kā 1 500 zemesriekstu sviesta un ievārījuma maizītes.

Atsauces:

  • Thygarajan and Burks. Amerikas Pediatrijas Akadēmijas rekomendācijas par agrīnās uztura intervences ietekmi uz atopisko slimību attīstību. Curr Opin Pediatr. Pieejams:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2659557/. Apskatīts 19.11.2012.
  • Nwaru, B., Čietās pārtikas ieviešana pirmajā dzīves gadā un alerģiskais jūtīgums 5 gadu vecumā. Pediatrija Pieejams: http://pediatrics.aappublications.org/content/125/1/50.full. Apskatīts 19.11.2012.